Elvet Striders Clamber 2016, Houghall Woods and Low Burnhall, Wednesday, July 27, 2016

5.2 miles

Results

All Clubs
position bib name club time cat cat pos
1 89 Michael Joyeux Quakers Running Club 30.54 M30 1st overall / M30 1st
2 55 Johnathan Evans Jarrow & Hebburn AC 31.21 MSEN 2nd overall/1st MSEN
3 80 Stephen Jackson Elvet Striders 32.29 M30 3rd/1st male strider/M30 2nd
4 52 Liam Emmett Jarrow & Hebburn 32.35 MSEN 2nd MSEN
5 99 Michael Mason Elvet Striders 32.39 M40 1st M40
6 155 Paul Weir 32.57 M40 2nd M40
7 58 Jonathan Gilroy Jarrow & Hebburn AC 34.25 M30 M30 3rd
8 42 Danny Dixon 34.42 MSEN 3rd MSEN
9 62 Callum Greig Run Peterlee 34.48 MSEN
10 136 Alex Sneddon Jarrow & Hebburn AC 35.04 FSEN 1st female/1st FSEN
11 86 Steve Johnson Houghton Harriers & AC 35.25 M40 3rd M40
12 93 Jack Lee Elvet Striders 35.34 MSEN
13 53 Kevin Emmett Jarrow & Hebburn AC 35.36 M50 1st M50
14 61 Rory Graham Houghton Harriers & AC 35.55 MSEN
15 134 Alice Smith Sunderland Harriers & AC 36.15 F30 2nd female/1st F30
16 26 John Collins 36.23 M40
17 144 Gary Thwaites Sedgefield Harriers 36.30 M40
18 152 Mark Warner Elvet Striders 36.39 M30
19 122 Phil Ray Elvet Striders 36.44 M30
20 131 David Shearan Jarrow & Hebburn AC 37.04 M30
21 75 Lee Hetherington South Shields Harriers & AC 37.22 M40
22 95 Elaine Leslie Jarrow & Hebburn AC 37.49 F40 3rd female/F40 1st
23 104 shaun Mcgrath Houghton Harriers & AC 38.02 M50 2nd M50
24 9 Elaine Bisson Elvet Striders 38.40 F30 1st female strider/2nd F30
25 164 Tamsin Imber Elvet Striders 38.50 F40 F40 2nd
26 57 Alan Foster 38.55 M40
27 11 Penny Browell Elvet Striders 39.08 F40 F40 3rd
28 3 Philip Atkinson Birtley AC 39.12 M40
29 108 Patrick McShane Jarrow & Hebburn AC 39.20 M30
30 63 David Gribben Houghton Harriers & AC 39.27 M50 3rd M50
31 156 Dale Wilkinson Sunderland Strollers 39.45 M50
32 147 David Walker Sedgefield Harriers 39.48 M40
33 143 Mick Thornton Jarrow & Hebburn AC 39.53 M50
34 123 Mark Robinson Sunderland Strollers 39.59 M50
35 69 Gary Hargrave Sunderland Strollers 40.22 M40
36 133 Tim Skelton Elvet Striders 40.29 M30
37 33 Malcolm Cox Sunderland Strollers 40.33 M60 M60 1st
38 4 Gary Bailey Run Peterlee 40.37 M40
39 47 Lee Drummond Birtley AC 41.00 M40
40 153 Louise Warner Elvet Striders 41.02 F30 3rd V30
41 142 James Thompson Vegan Runners UK 41.40 M40
42 117 Darren Parks Jarrow & Hebburn AC 41.45 M40
43 94 Malcolm Leece Jarrow & Hebburn AC 41.46 M40
44 115 Steven Outterside Jarrow & Hebburn AC 41.51 M40
45 135 Paul Smith Crook & District AC 41.52 M50
46 113 Melvyn Olley Washington Running Club 41.58 M40
47 105 Allan Mcmanus Sunderland Harriers & AC 41.59 M30
48 64 Gareth Hamblin Sedgefield Harriers 42.02 M30
49 8 Mike Bennett Elvet Striders 42.03 M60 M60 2nd
50 56 Steve Foreman Sedgefield Harriers 42.25 M40
51 17 Kevin Carrahar Sunderland Harriers & AC 42.39 M50
52 78 Brian Hurst Jarrow & Hebburn AC 42.53 M40
53 32 Vikki Cotton Sunderland Harriers & AC 42.54 F30
54 106 Michael Mcnally Jarrow & Hebburn AC 42.55 M50
55 140 Jason Taylor Blackhill Bounders 43.18 M40
56 34 Rob Craig Sunderland Strollers 43.29 M50
57 39 Sarah Davies Elvet Striders 43.50 F40
58 109 Stephen Mills Crook & District AC 43.54 M40
59 82 Laura Jennings Elvet Striders 44.42 FSEN 2nd FSEN
60 107 Tony McNeill Durham City Harriers & AC 44.45 M50
61 161 Nicola Woodward Sunderland Harriers & AC 44.47 F30
62 100 Rachelle Mason Elvet Striders 44.51 F30
63 35 Matthew Crow Hunwick Harriers 45.11 MSEN
64 36 Vanessa Cutter Gateshead Harriers & AC 45.26 F30
65 150 Jane Wallace 45.26 F40
66 163 Tim Matthews Elvet Striders 45.30 M50
67 149 Michael Wallace Sunderland Strollers 45.32 M40
68 59 Joe Glancy Sunderland Strollers 45.33 M50
69 91 Bill Kirk Sunderland Strollers 45.36 M60 M60 3rd
70 121 Nicola Race Hunwick harriers 45.42 F40
71 110 Adam Morton 45.49 M30
72 90 Peter King 45.50 M40
73 1 Stephen Allen Sunderland Strollers 45.53 M30
74 166 Lesley Charman Elvet Striders 45.59 M40
75 29 Anthony Corbett Quakers Running Club 46.19 M50
76 148 Marie Walker Sedgefield Harriers 46.24 F40
77 111 Louise Morton Elvet Striders 46.38 F30
78 38 Andrew Davies Elvet Striders 46.39 M40
79 154 Rosie Warnett Sedgefield Harriers 46.45 F30
80 116 Percy Parkin Crook & District AC 46.48 M70 M70 1st
81 146 Diane Vaughan Quakers Running Club 46.52 F50 F50 1st
82 28 Katherine Conway Washington Running Club 46.54 F30
83 15 Jo Carnie Steel City Striders RC 46.56 F40
84 77 Richard Hughes Quakers Running Club 47.13 M40
85 139 Yvonne Storey Tyne Bridge Harriers 47.19 F40
86 83 Nina Jensen Claremont Road Runners 47.26 F40
87 145 Frances Timson Elvet Striders 47.27 F30
88 102 Stephen McCoy Sunderland Strollers 47.40 M40
89 72 Christine Hearmon Sedgefield Harriers 47.55 F50 F50 2nd
90 112 Sam Newington Durham City Harriers & AC 48.12 F40
91 114 Michelle O’Neill Sunderland Strollers 48.21 F40
92 14 Amanda Cable Low Fell Running Club 48.31 F40
93 51 Steve Ellis Elvet Striders 48.41 M60
94 65 Lesley Hamill Elvet Striders 48.44 F40
95 126 David Round Sedgefield Harriers 48.55 M50
96 44 Garry Douglass 48.58 M30
97 84 Marsha Jobling Jarrow & Hebburn AC 48.59 F40
98 71 Peter Hart Elvet Striders 49.20 M30
99 23 Mark Colling Quakers Running Club 49.31 M40
100 24 Wendy Colling Quakers Running Club 49.31 F50 F50 3rd
101 124 Mick Robson 49.39 M40
102 85 Hazel Johnson Shildon Running & AC 49.42 F40
103 88 Debbie Jones Elvet Striders 49.55 F40
104 30 April Corbett Quakers Running Club 50.10 F40
105 132 Chris Shearsmith Elvet Striders 50.27 M30
106 128 Jill Rudkin Elvet Striders 50.33 F40
107 60 Nicola Gloyne Blackhill Bounders 50.51 F30
108 48 Lyndsay Duffy Billingham Marsh House Harriers 51.16 FSEN 3rd FSEN
109 66 Anna Hardy Quakers Running Club 51.17 F40
110 25 Alex Collins Elvet Striders 51.24 M30
111 127 Ian Rudge Shildon Running & AC 51.41 M40
112 101 Giles McCourt Sunderland Strollers 51.43 M30
113 37 Andrew Darling 51.52 M30
114 49 Nick Dunk Witham Runners 51.52 M40
115 98 John Martin 51.52 M40
116 54 Tracey Emmett Jarrow & Hebburn AC 52.27 F40
117 160 Fiona Wood Elvet Striders 52.31 F30
118 87 Chloe Johnston Sunderland Strollers 52.48 FSEN
119 18 Sandra Cass Quakers Running Club 52.56 F50
120 31 Andrew Corfield Sedgefield Harriers 53.39 M40
121 21 Michelle Coleman Elswick Harriers 53.51 F40
122 20 Martin Colborn Run Peterlee 54.10 M40
123 119 Ashley Price-Sabate Elvet Striders 54.21 F40
124 158 Richard Wilson Sunderland Strollers 54.50 M60
125 73 Angus Hearmon Sedgefield Harriers 54.57 M60
126 92 Anne Kirk Sunderland Strollers 54.59 F50
127 68 Denis Hargrave Sunderland Strollers 55.02 M70
128 13 Angela Tribe Elvet Striders 55.15 F40
129 5 Laura Beacham Elvet Striders 55.29 FSEN
130 125 James Ross Shildon Running & AC 55.36 M50
131 129 Leanne Salem Claremont Road Runners 55.59 F30
132 41 Rebecca Devine Elvet Striders 56.25 FSEN
133 162 Jill Young Elvet Striders 56.28 F30
134 50 Jan Ellis Elvet Striders 56.33 F50
135 103 Debbie McFarland Elvet Striders 56.36 FSEN
136 22 Kelly Collier Elvet Striders 56.50 F30
137 67 Anna Hargrave Sunderland Strollers 57.34 F40
138 76 karen Hooper Elvet Striders 57.38 F40
139 70 Victoria Harrison Tyne Bridge Harriers 57.52 F30
140 96 David Little Shildon Running & AC 59.27 M30
141 16 Nicola Carr Sunderland Strollers 59.36 F40
142 27 Jill Connolly Sunderland Strollers 59.36 F50
143 165 Kirsty Mcsween Sunderland Strollers 59.36 F30
144 81 Sara James Tyne Bridge Harriers 60.44 F30
145 118 Judith Porter Aycliffe Running Club 60.47 F60 1st F60
146 157 Jack Wilson Sunderland Strollers 61.39 M60
147 46 Jane Dowsett Elvet Striders 61.44 F40
148 19 Carla Clarke Elvet Striders 61.50 F30
149 7 Emily Beaumont Quakers Running Club 66.24 F30
150 40 Katie Davison Elvet Striders 71.02 FSEN
151 137 Diane Soulsby Elvet Striders 71.05 F50
152 130 David Sawyer Sedgefield Harriers 72.20 M40
153 43 Michelle Donnellly Sunderland Strollers 72.33 F40

153 finishers.

Elvet Striders Only
position bib name time cat cat pos
1 89 Michael Joyeux (Quakers Running Club) 30.54 M30 1st overall/M30 1st
3 80 Stephen Jackson 32.29 M30 3rd/1st male strider/M30 2nd
5 99 Michael Mason 32.39 M40 1st M40
10 136 Alex Sneddon (Jarrow & Hebburn AC) 35.04 FSEN 1st female/1st FSEN
12 93 Jack Lee 35.34 MSEN
18 152 Mark Warner 36.39 M30
19 122 Phil Ray 36.44 M30
24 9 Elaine Bisson 38.40 F30 1st female strider/2nd F30
25 164 Tamsin Imber 38.50 F40 F40 2nd
27 11 Penny Browell 39.08 F40 F40 3rd
36 133 Tim Skelton 40.29 M30
40 153 Louise Warner 41.02 F30 3rd V30
49 8 Mike Bennett 42.03 M60 M60 2nd
57 39 Sarah Davies 43.50 F40
59 82 Laura Jennings 44.42 FSEN 2nd FSEN
62 100 Rachelle Mason 44.51 F30
66 163 Tim Matthews 45.30 M50
74 166 Lesley Charman 45.59 M40
77 111 Louise Morton 46.38 F30
78 38 Andrew Davies 46.39 M40
87 145 Frances Timson 47.27 F30
93 51 Steve Ellis 48.41 M60
94 65 Lesley Hamill 48.44 F40
98 71 Peter Hart 49.20 M30
103 88 Debbie Jones 49.55 F40
105 132 Chris Shearsmith 50.27 M30
106 128 Jill Rudkin 50.33 F40
110 25 Alex Collins 51.24 M30
117 160 Fiona Wood 52.31 F30
123 119 Ashley Price-Sabate 54.21 F40
128 13 Angela Tribe 55.15 F40
129 5 Laura Beacham 55.29 FSEN
132 41 Rebecca Devine 56.25 FSEN
133 162 Jill Young 56.28 F30
134 50 Jan Ellis 56.33 F50
135 103 Debbie McFarland 56.36 FSEN
136 22 Kelly Collier 56.50 F30
138 76 karen Hooper 57.38 F40
147 46 Jane Dowsett 61.44 F40
148 19 Carla Clarke 61.50 F30
150 40 Katie Davison 71.02 FSEN
151 137 Diane Soulsby 71.05 F50

153 finishers.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.